Duncalf keeps dream of third title alive
The 3/4 seed from Harrogate took 25 minutes to run out a 11-4, 11-5, 11-3 winner to set up a last eight meeting with Sarah Kippax, who defeated Deon Saffery 3-1.
Duncalf, ranked ninth in the world, is searching for her third Nationals title, having previously enjoyed success in 2007 and 2009. She was a also runner-up in 2010 and 2011.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdShould see negotiate her way past Halifax-based Kippax, a semi-final on Saturday against either Emma Beddoes or second seed and defending champion Alison Waters awaits.
In the men’s draw, there were equally comfortable wins for favourite and five-time winner Nick Matthew as well as second seed James Willstrop, winner in 2007 and 2008.
Matthew eased through 11-6, 11-4, 11-4 against Scotland’s Greg Lobban, while Willstrop - runner-up four times including the last two years – defeated Charles Sharpes 11-6, 11-3, 11-4 in just over half an hour and will now take on Adrian Waller.
Defending champion Matthew, who now faces Joe Lee, said: “It’s great to be back in Manchester – I’ve got great memories here.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad“I’m pleased to have got through to the quarter finals, but the standard of squash is so high that I can’t really look any further ahead than the next match.”
Harrogate-based Chris Simpson also made it through without dropping a game, beating Declan James 11-4, 11-5, 11-4 and will now face 3/4 seed Adrian Grant, who was kept on court for an hour by Alan Clyne before emerging victorious 10-12, 11-7, 11-7, 11-7. Daryl Selby will face Tom Richards in the other quarter-final.
Elsewhere in the women’s draw, top seed Laura Massaro defeated Carrie Ramsey 3-0 to set up a quarter-final encounter with Sarah-Jane Perry, who beat Lisa Aitken by the same margin. Madeline Perry will play Emily Whitlock in the other quarter-final.
DAY FOUR RESULTS FROM MANCHESTER
Men’s Round Two
Tom Richards bt Eddie Charlton 11/5, 8/11, 11/6, 11/5 (61m)
Daryl Selby bt Chris Ryder 11/5, 11/9, 6/11, 11/8 (58m)
Joe Lee bt Richie Fallows 11/8, 11/13, 10/12, 11/6, 11/5 (65m)
Nick Matthew bt Greg Lobban 11/6, 11/4, 11/4 (34m)
Chris Simpson bt Declan James 11/4, 11/5, 11/4 (34m)
Adrian Grant bt Alan Clyne 10/12, 11/7, 11/7, 11/7 (60m)
James Willstrop bt Charles Sharpes 11/6, 11/3, 11/4 (32m)
Adrian Waller bt Ben Colemen 11/6, 11/8, 11/5 (44m)
Women’s Round One
Sarah Kippax bt Deon Saffrey 11/8, 12/10, 11/9, 11/5 (51m)
Jenny Duncalf bt Julianne Courtice 11/4, 11/5, 11/3 (25m)
Alison Waters bt Amina Helal 11/7, 11/4, 11/5 (26m)
Emma Beddoes bt Fiona Moverley 11/9, 11/5, 11/2 (23m)
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdEmily Whitlock bt Dominique Lloyd Walter 11/3, 11/7, 11/8 (36m)
Madeline Perry bt Victoria Temple Murray 11/4, 9/11, 11/9, 11/4 (38m)
Sarah-Jane Perry bt Lisa Aitken 12/10, 11/7, 11/9 (35m)
Laura Massaro bt Carrie Ramsey 11/2, 11/5, 11/1 (28m)